środa, 2 listopada 2016

O Atenie i Arachne rymów kilka

Dzisiaj, po zapoznaniu się z mitem o Atenie i Arachne, postanowiliśmy stworzyć wiersz o pojedynku bogini i śmiertelniczki.
Nasza rymowanka ma ogromną wartość rzeczową - występują w niej wszystkie elementy z mitu. Za to radość tworzenia była tak ogromna, że klasa od razu zaczęła namawiać mnie na kolejną lekcję z wykorzystaniem takiej metody. A oto i sam utwór:

Atena i Arachne do zawodów stają,
i piękne twory razem sprytnie tkają.

Atena obraz bogów haftuje,
Arachne Dzeusa na płótnie rysuje.

Tej drugiej praca jest chyba piękniejsza,
a może nawet trochę zgrabniejsza.

Arachne konkurs ten wygrywa
i dużo pochwał do niej przybywa.

Lecz Atena nagle się denerwuje
i całą pracę Arachne psuje.

Hades swego Cerbera pospiesza,
bo się Arachne na drzewie wiesza.

Bogini Arachnę w pająka zmieniła,
bo swoją zazdrość zauważyła.




Atena i Arachne (Jan Parandowski, Mitologia):
Atena szczególnie celowała w robotach tkackich i wyszywaniu. Ponieważ żadna z bogiń tym się nie zajmowała, przyznawano jej na Olimpie w tych rzeczach niedoścignione pierwszeństwo. Inaczej się działo na ziemi, gdzie pewna księżniczka, imieniem Arachne, zapewniała, że potrafi wyszywać równie pięknie, a może jeszcze piękniej niż sama bogini. 
Wtedy Atena stanęła z nią do zawodów: która z nich cudniej wyhaftuje tkaninę. Arachne skreśliła igłą na płótnie przedziwne bajki. Był tam Dzeus porywający Europę i Leda bawiąca się z łabędziem, Danae nakryta złotym deszczem i wiele innych rzeczy, a wszystko takie żywe i takie ładne, że Atena, której własna robota nie była piękniejsza, podarła ze złości tkaninę Arachny. 
Biedna dziewczyna powiesiła się z rozpaczy. Teraz dopiero Atena poznała, jak dalece gniew ją zaślepił. Wróciła jej życie i jednocześnie zamieniła w pająka. Odtąd Arachne “srebrne w belkach płócienka przędzie"* , na których zawisają tęczowe źdźbła słońca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz